Hangi mamayı yedirmeliyim?12-12-2014

Merhaba kedi anaları, öncelikle 20 kedi ve 4 köpek annesi olarak kedianasi.com’u çok beğendiğimi ve bir sürü takipçileri olmasını dilediğimi belirteyim.

Konumuza gelirsek, kedi maması ve ödül mamaları… Köpeklerim için mama araştırma yapma gereği hiç duymamıştım fakat kedilerim için mama seçimi hiç de tahmin ettiğim kadar kolay olmadı. Özellikle kedi nezlesi denilen illet bulaşıcı hastalık, sokaktan nezleli gelen kedilerle hepsine bulaşana kadar. Özellikle hastalık döneminde ve hastalıklara karşı korunmalarında beslenmenin öneminin ne kadar büyük olduğunu anladım. Zaten hassas bir sindirim sistemleri ve alerjiye yakın bünyeleri var.

Öncelikle kuru kedi mamalarından ve iyi bir kedi mamasında neyin olması, neyin olmaması gerektiğinden bahsedelim. Hemen hemen bütün mamaların içeriğinde mısır, mısır glüteni, soya, buğday, arpa küspesi gibi kedilere alerji yapabilen tahıllar maalesef bolca bulunuyor. İyi bir kedi mamasında bu maddelerin ya da benzerlerinin olmaması gerekiyor. Kediniz alerjik değilse bile bu tahılların kedinizin beslenmesine hiçbir katkısı yok. Aynı şekilde şeker de düşük ve orta kalite mamaların içerisinde bolca var. Tahıl konusundan bahsetmişken, kedi mamasında hiç tahıl olmaması tabi ki en doğrusu ve böyle mamalar mevcut. Tabi fiyatları da ceplerimizi yakan cinsten. Bu durumda düşük tahıl oranına sahip mamaları da tercih edebiliriz.

Bir diğer konu ise mamanın dengeli protein oranına sahip olması. Kedilerimiz her ne kadar mutlak etçil ve hayvan proteinle yaşıyor olsalar da %30-%40 aralığının üstünde olan protein oranı kediniz için sağlıklı değildir. Tabi bu konuyla bağlantılı olarak, kedi mamalarının içeriğinin çoğunluğun oluşturan etin kaynağının belli olması gerekiyor. Et ve yan ürünleri et türevleri şeklinde açıklamalar, içeriğinden etten olmadığını bağırarak anlatmış oluyor. Aynı şekilde tavuk unu, koyun eti unu gibi ibaredeler de içerisinde et olmadığını belirtir.

İyi bir kedi mamasının içinde taurin denilen, kedilerin kendi vücutlarında üretemedikleri, dışarıdan almaları zorunlu olan hayvansal proteinin bolca bulunması gerekir. Bunun dışında vitamin ve minerallerinde içerik kısmında isimlerinin ne kadar çeşitli ve çok görürsek, o kadar iyi diyelim. Tabi balık yağını da unutmamak gerekir. Omega 3 kediler için çok çok önemlidir. Orta ve düşük kalite mamalar da genellikle omega 6 bulunudur. Omega 3 olmasına dikkat etmeliyiz.

Son olarak mamanın doğal koruyucularla korunuyor olması gerekir. Kimyasal koruyucuların zararlarını hepimiz tahmine diyoruzdur. Ayrıca balık kaynaklı mamalardaki fosfor oranına dikkat etmek gerekiyor. Yüksek oranda fosfor, kalsiyum ve magnezyum özellikle erkek kedilerde idrar yolu hastalıklarına ve böbrek taşına neden olabilir. İdeal oranın ne olması gerektiğini sorarsanız açıkçası ben de henüz netlik getirebilmiş değilim. İçerikleri birbiri ile kıyaslayarak ortayı bulmaya çalışıyorum :)

Marka isimleri kullanarak bir sıralama yaparsak; şu an piyasa bulunan en iyi kedi maması Acana ve N&D diyebilirim. N&D düşük tahıllı serisi de tahılsız serisi kadar başarılı. Fakat benim gibi çok fazla kedi çocuğu olan anneler için bir noktadan sonra altından kalkılamayacak kadar pahalıya gelmeye başlıyor. Royal canin ve Hills bence etiket fiyatlarını hak edecek ve abartıldıkları kadar iyi mamalar değiller. Özellikle Royal Canin kimyasal koruyucu içeriyor. Ama kötü olduklarını ve kullanmamak gerektiğini söylemek de yanlış olur. Orijen de kaliteli diyebileceğimiz bir marka, zaten Acana’yı yapan firma üretiyor, sadece protein oranı biraz daha yüksek. Ben kendi kedilerime biraz daha uygun fiyatlı olan Farmina Matisse ve Visan Optima kullanıyorum. Bazen temizmama.com’dan Bonacibo da aldığım oluyor tabi, malum nüfus kalabalık J Barınaktan gelen ve evimizde doğum yapan anne van kedimize de hamilelik sürecinden beri Royal Canin Mother&Baby Cat veriyorum. Bebekler henüz mama yemeye başlamadı ama 4. Ayları bitene kadar onları da aynı mama ile besleyeceğim. Bunların dışında Arden Grange, Brit Care, First Class ve Carnilove da iyi mamalar. Tabi iyi dediğimiz her marka tüm kedileri süper güçlü canavarlara çevirecek diye bir şey yok. Biraz deneme yanılma yoluyla ve kedimizin de damak tadına göre uygun mamayı bulabiliriz.

Ödül mamalarına da kısaca değinirsek, ödüller kralı tabi ki gimpet diyebiliriz. Tüm vitamin, malt ve ödül mamalarını kediler bayılarak yiyiyorlar. Şeker ilavesi olmadığı için benim de güvendiğim bir markadır. Dr Clauder’s da vitaminlerini sıkça aldığım iyi bir marka, özellikle yutturmak zorunda olmadığım için tercih ediyorum. Ödül maması şeklinde verebiliyorsunuz.

Çenemin düşüklüğü elime de vurmadan konuyu burada noktalıyorum ve tüm kedi analarına sevgilerimi iletiyorum.

Çok Kedi Anası Burchinella
 

Yorumlar
Alev 2014-12-12 13:57:16

Biz oğlanlara Hills R&D mama veriyoruz, başlarken amacımız ikisini de 5 kiloya düşürmekti (o zaman 5600 gr civarında idiler) Sonra bir ara mama kalmadı evde ve ihmal ettik, alana kadar 15 gün kadar Sterilised yediler ve tataaam 6000 gr oldular :( Kilo almaya çok meyilli yani ikisi de. Bu yüzden R&D'ye devam ediyoruz epeydir. Sabah 9 akşam 4 olmak üzere günlük miktarı ikiye bölerek veriyoruz, yine de zayıflatamıyoruz. Neyse ki kilolarını sabit tutmayı başardık en azından. Biz böyle devam mı etmeliyiz yoksa daha kaliteli mama arayışına girmeli miyiz?

Burçin 2014-12-12 14:55:56

Zayiflama mamalarinin cok ise yaradigi pek gorulmus bir sey degil ve maalesef biraz bobrekleri de yorabiliyor zamanla. Normal sartlarda zayiflamalari icin ayda bir kez veterinerde kilodan boya, bacak boyundan, bel cevresine kadar bir suru ölcum alinip, her ay bu ölcumler tekrarlanacak sekilde, gramli beslemek gerekiyor. Bu sekilde 6 ayda kilo verebiliyorlar ama tekrar da alabiliyorlar tabi :) 6 kilo yetiskin erkek kedi icin fazla degil. Zayiflatmaktan ziyade kilolarini sabit tutmak cok daha saglikli olur. R/D vermeyin, normal sterilised mama verebilirsiniz. Ama ogunlerini gunde 2'den 3 ya da 4'e cilarabilirseniz iyi olur. Haftada iki gun de yas mama verebilirsiniz, tabi bol yagli olanlardan degil :) kocaman isirdim cocuklari.

Kedi Anası 2014-12-16 18:36:52

Deniz 2014-12-17 10:58:00

Kedilerimizin bazıları iri yahu, mesela Mavi uzun. E katsi de uzun Alev. Bizim veterinerimiz 6kiloya kadar izin verdi Mavi'ye. Neden verdiğini Kiraz ile tanışınca anladık tabi, Kiraz Hanım iki kedilik yiyor ve bir de ekmek falan aşırıyor ama 4kilo750 gram falan o göbeğe rağmen. Kiraz minyon, sokak kedilerinin çoğu gibi. Biz bebekken deli gibi kedilerin üstüne titriyoruz, Amerikalı siyahi basketbolcu gibi oluyorlar kedi dünyasında :D

Kedi Anası 2014-12-19 10:43:48

bilge yeni 2015-02-26 14:51:15

merhaba çok faydalı bir yazı benim bir tanecik tekir cinsi bir kuyu cadısı kızım var. alerjik değil ama iki kere mantar oldu ben de mamasını değiştirdim bonaciboya geçtik. şimdi o da bitiyor ve ben yine değiştirmek istiyorum çünkü ayıla bayıla yemedi açıkçası mamayı acana önermişsiniz ama bazı forumlarda kedilerin genellikle nefret ettiğini okudum o yüzden o kadar pahalı bir ürün riske girmeye değer mi bilmiyorum. kilo problemi yok 3 kiloluk tüy siklet bir cadı kendisi.

Burçin 2015-02-27 20:40:11

Merhaba Bilge hanım. Evet maalesef acana kedilerin lezzet olarak pek sıcak baktığı bir mama değil. Profine derma care öneririm. Fiyatı da biraz daha makul.

Yorum Yaz
Copyright © 2014. All rights reserved. Alev Durmuşoğlu