Kedi “almak” istiyorum!02-12-2014

BÖLÜM1
Sıklıkla bu söylemi duyuyoruz etrafımızdan. Lakin bu söylemin hemen ardından şu cümle geliyor. “Ya bizim arkadaşın iran kedisi var, çok uysal. Ben kesinlikle iran kedisi besleyeceğim.”
 
Elbette kimsenin tercihlerini yargılayacak değilim. Lakin evcil bir ırk hayvana sahip olmanın avantajından çok dezavantajı olduğunu bilmenizde fayda var.
 
Ülkemizde ve bize yakın coğrafyaların tümünde (Avrupa birliği üye ülkeler hariç) Yasal/ahlaki olmayan hayvan çiftlikleri bulunuyor. Bu çiftliklerde ırk hayvanlar kendi evlatları ile çiftleştirilerek üretim yapılıyor. (Hayvanlarda böyle bir ahlaki veya mantıksal seçim yöntemi yok)
 
Lakin kendi çocuğu/torunu vs ile çiftleşen hayvanlarda genetik hastalıklara ve arazlara olan yatkınlık üst seviyeye çıkıyor. Aldığınız dakika sağlıklı olabilen canlılar kısa sürede bu genetik arazlardan dolayı kaybedilebiliyor. İkinci önemli nokta ise, bu evcil hayvanların büyüme, bakım, beslenme ve transfer sorunları. Annelerinden gününden önce ayrılan yavrular eksik besleniyor, valizlerde taşınarak ülkeye kaçak yollardan sokuluyor, sahte belgeler ile soyağacı hazırlanıyor ve petshop ismi verilen soykırım noktalarında sizlerin satışına sunuluyor.
 
Siz petshop veya benzeri çiftliklerden ırk hayvan satın alarak bu döngüye katkı sağlıyorsunuz. Satın aldığınız canlıyı kurtardığınızı düşünürken, onun henüz doğmamış kardeşlerinin ölüm fermanını imzalıyorsunuz.
 
Irk seçiminin doğrudan faşistlik olduğunu düşünüyorum. İnsanları ırklarına, tenlerine, dillerine, dinlerine göre ayırmaktan hiçbir farkı yok benim gözümde. Kedi sahiplenmek dünyanın en kolay işidir.
 
Çıkın sokağa onlarca, yüzlerce sahipsiz (ırk olmayan) kedi yavrusundan birisine pisi pisi diye seslenin veya sokaktan bulunmuş ancak sahiplenilmeyi bekleyen yavrulardan birisini facebook gruplarından, instagram hesaplarından bulup evlat edinin. İnanın hepsi birbirinden güzel, uysal, cana yakın yüzlerce yavru kedi ve köpek sıcak bir yuva için sizi bekliyor.
 
Yazan: Kedi Babası

Etiketler: ,

Yorumlar
Deniz 2014-12-08 13:32:06

Kedinin ırkı değil huyu önemlidir. O huyu da zaten tanıştığınızın ilk 5 dakikasında anlarsınız bence, ya kedi size aşık olur ya da siz kediye...

Yorum Yaz
Copyright © 2014. All rights reserved. Alev Durmuşoğlu