Kediler neleri asla yememeli?30-01-2015

Kediler de bizim gibidirler, kendilerine en zararlı yiyecekleri yemekten keyif alırlar. Ancak onların tek derdi bu yiyeceklerden dolayı kilo almak değil, daha ciddi durumlar söz konusu. Sizler için başlıca zararlı gıdaları listeledik.

Süt 

Süt kediler için en zararlı içeceklerden birisidir. Annelerinden süt içiyorlar o zararlı değil mi diye sorgulamanızı makul buluyorum ancak biz insanlar, inek, koyun keçi sütü içiyoruz. Bu sütler bizlerin sindirim sistemleri için bile oldukça zorlayıcı besinlerken kediler için çok daha zorlu besinlerdir. Yavru ve yetişkin kedilere kesinlikle süt vermemeniz gerekiyor.  Verdiğiniz takdirde yoğun ishal ve buna bağlı su kaybı yaşanacaktır. Çiğ süt zinhar verilmemeli(brucella) gibi bakteriler ölümcül etkilere yol açar.

Çikolata

Kesinlikle verilmemesi gereken yiyeceklerden birisidir. İçerdiği süt, şeker ve kakao sindirim sistemlerini etkiler. Bu etkilerin temel nedeni theobromine ismi verilen toksik bir ajandir. Kalp, sinir sistemi ve sindirim sistemini etkiler. 

Çiğ yumurta

İçerdiği salmonella bakterisi yüzünden ölümcül bir yiyecektir. Kesinlikle kedilerde uzak tutulması gerekmektedir. Ayrıca tavuk yumurtası genel alerjenler sınıfına girmektedir. Salmonella tehlikesi bulunmayan çiğ yumurtaların bu alerjik reaksiyonları ortaya çıkartması muhtemeldir.

Kafein 

Kafein içeren her türlü yiyecek ve içecek kedilerin sindirim ve sinir sistemlerini etkiler. Kafein onların vücutlarında aksiyete, hızlı kalp atımı, kas spasmı vs gibi toksik etkilere neden olabilir.

Turunçgiller

İçerdikleri asidik bileşenler kedilerin sindirim sistemi için uygun değildir. Tüketilmesi özellikle böbrekleri ciddi anlamda sorunlara yol açar.

Kemik/Kılçık

Balık, tavuk, hindi gibi hayvanların çığ/pişmiş kemikleri kedilerinin sindirim sistemi için ciddi tehlikeler oluşturur. Bu tehlikelerin başında ağız, damak, yutak, boğaz, yemek borusu vs gibi üst sindirim yollarına saplanan kemik/kılçık parçaları gelmektedir. Ayrıca bağırsaklarda bu kemiklerin sindirilmesi mümkün olmayacağından tıkanıklığa yol açabilmektedir.

Alkol

Alkol ve alkol içeren yiyeceklerin tümü yasaklanmıştır. Alkol kedilerin ciğer ve beyin fonksiyonları doğrudan etkiler. Çok küçük bir miktar bile olsa alkol ciddi tehlike içerir. Alkol kesinlikle ölümcül etkilere sahiptir ve kesinlikle uzak tutulmalıdır.

Soğan/sarımsak

Soğan bizler için faydalıyken kedilerin kırmızı kan hücrelerinde yıkıma yol açar, dolayısıyla anemiye neden olur. Ayrıca soğan ve sarımsak sindirimi kolay ürünler değildir, sindirim sistemlerini etkiler. Yedirilmemesi gereken besinlerdendir.

Sakız/şekerleme

Sakızlar ve şekerlemeler şeker/yapay şeker(xylitol) içerir. Şeker zaten kediler için yasaklı besinlerin başında gelir. Yapay şeker ise karaciğerde yük oluşturur ayrıca insülin seviyesinin yükselmesine neden olur.

Artık yemekler

Özellikle birden fazla defa ısıtılmış, içerisinde mantar, peynir vs gıda maddeleri içeren yiyeceklerin verilmesi toksik etklilere yol açabilir.

 

Kedi Babası

Yorumlar
Burçin 2015-02-02 13:23:37

Sarımsakla ilgili ufak bir ekleme yapmak isterim; hafta iki kere yemeklerine az miktarda katılabilir. Ölçülü verildiğinde kediler için çok faydalı bir antioksidan ve doğal bir antibiyotiktir. Örnek olarak 4 kedi için ciğer haşlandığımızı varsayalım. Haşlamanın son demlerine doğru 1-2 ufak diş sarımsak atıp, haşlama suyunu kesinlikle dökmemek şartıyla püre haline getirilip verilebilir. Afiyetle yerler :)

Yorum Yaz
Copyright © 2014. All rights reserved. Alev Durmuşoğlu