Kum ve Kum Kabı Seçimi21-11-2014

KUM
Bizim tercihimiz topaklanan kumlardan yana. Evet daha çok dağılıyor ama nedense daha sağlıklı olduğu konusunda bir fikrim var ancak bu fikrin kaynağını anımsamıyorum. Marka olarak Eczacıbaşı PisiPisi ya da Bentonit Kedi Kumu kullanıyoruz. 
 
Ama tercih sizin, kristal kum da kullanabilirsiniz. (Kedililer, kum konusunda da tercihlerinizi yorum kısmına bırakırsanız harika olur!)
 
 
KUM KABI
Tavsiyem en baştan kapalı bir kum kabı almanız, böylece hem alışması daha kolay olacaktır, hem de kumun dağılmasını nispeten engellemiş olursunuz. Biz 3 kediye tek kum kabı kullandığımızdan uzun aramalar sonucunda epeyce büyük ve kapalı bir kap bulduk. Onun da kapısını söktük ki, biri içerde iken diğeri kapıyı ittirerek içeridekini rahatsız etmesin. Bir de elbette içerisi daha çok havalansın diye.
 
Eski kum kabımız şundandı 3 kedi olup bu küçük gelmeye başlayınca bunu yedeğe attık ve daha büyüğünü kullanmaya başladık. 
 
Henüz karar veremediyseniz ve idareten de olsa bir kap arayışında iseniz, şunun gibi en ucuzundan bir kap alıp idareten kullanabilirsiniz.  (Hatta evdeki leğenlerden biri bile geçici süre işinizi görebilir.)

Yorumlar
esin sağdıç 2014-11-28 14:33:26

Topaklanan kum en iyisi. Silika kristal kumlar cidden tehlikeli. Silika jele toz halinde maruz kalma akciğerde kalıcı hasar ve hatta kansere giden bir sürece neden olabiliyor ve tuvalet sırasındaki eşinme ile kum tozlaşıyor. Bu hem kediler hem de sahipleri için ciddi tehlike oluşturuyor.

Kedi Anası 2014-11-28 15:04:10

Evet, silikalar ile ilgili benim de duyumlarım bu yönde, bu yüzden hiç kullanmadım. Bu kadar zararlı bir şeyin halen satılıyor olması garip aslında.

Burçin 2014-11-30 21:24:46

Bentonitli ve topaklanan kumların özellikle ince taneli olanları çok fazla toz çıkarıyor. Üst solunum yollarımızda baya sorun çıkardı. Benim gibi çok fazla sayıda kedi besleyenler için temizlemesi de tam bir çile. Topaklanma özelliği güzel olsa da, kedi sayısı çoğaldıkça kum özelliğini kaybediyor ve çamura dönüyor. Çam kedi kumunu tavsiye ederim. 1,9 kilosu, 10 kilo bentonitli kuma eşdeğer yapıda. Küçük silindirler eşelendikçe toz haline dönüyor ve kullandıkça çoğalıyor adeta. Sıvı emiciliği de oldukça yüksek. Tek kötü yanı talaş kokuyor :)

Songül 2015-03-09 16:35:03

Merhaba, bizde Eczacıbaşı nın kalın taneli pisi pisi kumunu kullanıyoruz, ince taneli olana göre etrafa daha az saçılıyor, memnunuz.

Yorum Yaz
Copyright © 2014. All rights reserved. Alev Durmuşoğlu