Sokakta Yavru Kedi Buldum, Ne Yapacağım?16-12-2014

Bazılarımızın başına gelmiştir. Viyaklayan sesini duyarsınız önce, sonra onu görürsünüz bir an... Ürkerek sizden gizlenir ya da belki gizlenemeyecek kadar küçüktür. 

Böyle durumlarda benim önerim öncelikli olarak yavrunun annesini aramanız. Şöyle bir etrafa bakındıktan sonra etraftaki insanlara sorarsanız muhtemelen bilgi sahibidirler. Yavru kediler de insan yavruları gibi anne sütüyle beslenirse çok daha iyi olur onlar için.
 
Fakat diyelim ki anne yok ortada ve siz de yavruyu bırakamadınız ve eve getirdiniz. Şimdi ne olacak? İnternette araştırma yapmaya oturup bu yazıyla karşılaştıysanız size tekrar merhaba demek isterim, aramıza hoş geldiniz :D

Öncelikli olarak, kedi hasta olduğundan değil mutluluğundan purrluyor, meraklanmayın. Bir burun, göz akıntısı vs. yoksa gırr, purr sesleri keyiften.

Aslında yavru kediyi önce bir veterinere göstermek daha iyi bir seçenek. Maddi olarak uygunsanız iç dış parazit uygulamalarını yaptırabilirsiniz. Ayrıca kedi çok ufaksa, çok ufaktan kastım avucunuzun içine rahatsa sığıyorsa kediyi anne sütü tozu ile beslemeniz lazım gelecek. Veteriner bu konuda gayet bilgi sahibi olduğundan mütevellit, çekinmeden kendisine sorabilirsiniz.

Annesiz kediler için anne sütü tozu bir gıda takviyesidir ve 2 aylıktan küçük kedilere ılık su ile karıştırılıp minik biberonlarla günde birkaç kez beslenir. Mama ve suyun oranları hem paket üzerinde yazar hem de yine veterinere sorabilirsiniz. 

Veterinerler genelde böyle ek sorular için ücret almazlar, telefonla arayıp sorabilirsiniz de.

Yavru kedileri beslemek gayet eğlenceli bir iş, miniği beslerken bir kedi annesi gibi hissetmeye başlayacaksınız.

Aslında bu noktada, eğer minik yavru için bir süt anne bulma imkanınız varsa bu da şahane olur. Fakat en geç o gün içerisinde yeni doğum yapmış bir süt kedi anne bulamazsanız yavruyu siz beslemek durumundasınız. Bir gün içerisinde 3-4 saat aralıklarla önerilen dozajda beslemelisiniz.

* Not olarak da, bir kutu anne sütü tozu gıda takviyesi aldıysanız muhtemelen kedi o kutuyu bitiremeden büyüyeceği için aslında en başta belki kutuyu paylaşabilir ya da başkasına bu mama için sorabilirsiniz. Veterinerler de bazen yavru kedi besledikleri için açık kutu bulunduruyorlar ve sizinle paylaşabilirler. Sormalısınız yani :) 

* * İkinci not: Bilinenin aksine inek sütü yavru kediler için zararlıdır, geçici bir çözüm olarak ılık suyla yarı yarıya karıştırıp bir kereye mahsus verebilirsiniz. Fakat inek sütüyle beslemeye devam etmeyin, kabız olup hastalanabilirler.

Besledikten sonraki çok önemli işlem de yavru kedinin çiş ve kakasının yaptırılması. Birkaç haftalık küçük yavru kediler aslında anneleri tarafından sürekli yalanıp temizlenirken dışkılarını yapmaya alıştırılırlar. Aslında anne kedi karınlarını ve popolarını yalayarak bu mesajı onlara verir. Fakat madem bir anne kedi yok ortada, o zaman yavru kediyi besledikten bi 10/15 dakika sonra göbeğine hafifçe masaj yapın. Çok hafif hareketlerle, parmak ucunuzla dokunur gibi göbeğini sevin miniğin. Zeytinyağlı pamukla poposunu hafifçe silmek de yine onu kaka yapmaya iter. Bu kaka ve çiş takibini mutlaka yapmalısınız çünkü normalde kediler günde iki kez hem kaka hem de çiş yaparlar, bu olağan bağırsak hareketleridir onların. Yani minik yavru bir gün boyunca kakasını yapmazsa ateşi yükselebilir ve maalesef ölebilir :/ Daha önce böyle bir vaka yaşadık, o nedenle peşin peşin uyarıyorum bir kedi annesi olarak.

Bir diğer önemli nokta da, kedi yavrularının iki aylık olana kadar kendi vücut ısılarını koruyamamaları nedeniyle kediyi sıcağa yakın ılık bir ortamda tutma durumunun oluşması. Benim önerim kediyi tuttuğunuz kutu (karton kutu / leğen vs.) altına serdiğiniz kumaş / şal / havlu nun da altına bir sıcak su torbası koymanız. suyu çok sıcak doldurmayın sıcak su torbasına ki kedimiz pişmesin :D sıcağa yakın ılıklık yeterli olacaktır. Sıcak su torbanız yoksa plastik şişeye sıcak su doldurup havluya sarın ve yavrunun yanına koyun. Kedi yavrusunu sokaktan eve getirirken montunuzun içine koymak da bir tercih :)
Düzenli olarak bu sıcak suyu tazeleyin, o ılıklığını korusun.

Bunlar size zor gibi görünebilir fakat inanının çok güzel anılar oluşturmanıza sebep olacak ve bir kedinin hayatını kurtarabilirsiniz. Korkmayın, ben bakamam demeyin. Onlar şahane varlıklar, özellikle de yavruyken.

** Ek olarak, benim ilk kedim Mavi'yi beslerken bir fotoğrafımı göreceksiniz. Kediyi beslerken nasıl tutmanız gerektiğini de fotoğraftan görebilirsiniz. Onu beslerken ben de aslında ilk defa bir yavru kedi besliyordum ve sizin gibi uygulayarak öğrendim.
 


Sevgiyle kalın.
Mavi ve Kiraz'ın annesi Deniz.

Yorum Yaz
Copyright © 2014. All rights reserved. Alev Durmuşoğlu